FRIDAY, 8 JUNE | SATURDAY, 9 JUNE

If you wish to view or download presentations from Saturday 9 June, click on the name of the hall where presentatio that you are interested in took place. In front of the name of each presentation you will find the time when presentation happened.

MICROSOFT | ALT INSERT ENTER

Video of all lectures from Hall Microsoft on Saturday 9 June, can be found here, and from Hall ALT here.

HALL "MICROSOFT"

09.00 Keynote: Digital Learning - Quality Education for All
Fiona Goddard
09.45 Moodle mix – Integration of chemistry and science
Irina Damnjanovic, Jelena Dinić
10.05 Break
10.15 Keynote: Hacking tomorrow’s diverse and digital workforce
Nicole Pretorius
11.00 Learning about algorithms through dancing
Natalija Budinski
11.20 Break
11.30 NELI Balkans – networking in the professional development
Beba Stanković
11.50 Break for lunch
12.45 Panel: Strengthening digital capacities of schools with SELFIE tool
Gordana Čaprić and Katarina Pintar SRB, Borut Čampelj SLO, Hrvoje Mesić CRO
13.45 Break
14.00 Keynote: Ikiga
Andrej Jagar
14.45 Break
15.00 Keynote: Developing a STEM curriculum in the primary classroom
Phil Bagge
15.45 Break
16.00 Facilitation vs teaching – techniques for more effective learning
Jehona Gjurgjeala
16.20 Keynote: Challenges and opportunities for VET as result of the digital transformation of economy
Alessandro Brolpito
17.00 Closing ceremony- Clare Sears (British Council), Zoran Stanojević and Ljubica Gojgić

HALL "ALT"

 

09.00 Lugram on Graph Paper Programming way
Branko Lučić
09.15 Computer thinking in kindergarten, Erasmus+ project
Nataša Anđelković, Aleksandra Jocić,Tamara Stojić
09.30 Teaching informatics by project and research
Stevan Jokić
09.45 Exploring the world with digital technology
Andrijana Ćirić, Božena Levarska
10.00 Mobile applications in an out-of-class environment
Miroslava Ristić
10.15 Break
10.30 Use of interactive maps in lectures
Zorica Ivanović
10.45 Turtle graphics, sum of inner corners in a triangle
Vladan Obradović
11.00 Classroom of the future
Borko Petrović
11.15 Let's learn how to learn
Biljana Drobnjak
11.30 Improving teaching through eTwinning project
Ivana Banković
11.45 Towards Timeless Goals using Timely Means
Dejan Ljubojević
12.00 Break for launch
12.45 Panel: Google for Education
Fuad Ćurčić, Nermina Usejnovski, Lejla Musanović, Dalila Trgo
13.30 Break 
14.00 Applying ICT in psychoeducation of students in a student dorm
Brankica Ristić
14.15

Modern Education Approach
Radmila Janičić 

14.30

Plato, teaching of the future
Ivan Stojanović

14.45 Let IT be with you
Milan Njegomir, Svetlana Njegomir, Boško Radovanović, Srboljub Milosavljević
 15.00 Educatinal potential of Wikipedia
Nebojša Ratković
 15.15 Break
 15.45 Education Circle
Nevenka Joksović, Blaženka Trivunčić
16.00 From using to creating information
Slađana Galuška
16.15 Find, use, create, share
Nevena Perić
16.30 Virtual History
Hano Uzeirbegović
16.45 Project lectures – mobility of students and schools
Dragana Mišić

HALL "INSERT"

09.00 Workshop: Using Github and Jupyter Notebooks in the Maths and Computer Science Classroom
Tina Götschi
09.30 Innovative Pedagogy 1:1 in Slovenian Schools
dr. Andrej Flogie, dr. Magdalena Šverc, Maja Vičič Krabonja, Zavod Antona Martina Slomška Maribor, Slovenija 
10.00 Break
10.15 Workshop: Coding with micro:bits
Stuart Ball
11.15 Break
11.30 Workshop: How video technology can help teachers go beyond best practice
Andrew and Matt Newell 
12.30 Break for lunch
13.15 Workshop: Hypatia - Science
CPN (Centar za promociju nauke), Katarina Stekić, Marjana Brkić
14.15 Break
14.45 Workshop: 3rd part Core Skills
21st Century Schools
15.45 Break
16.00 Digital Teacher
Tatjana Milošević

HALL "ENTER"

09.00 Workshop: Recoding our brains from fixed mindset to growth mindset
Snežana Radusinović
10.00 Break
10.15 Supporting Schools to Develop a Vibrant Computing Curriculum
Phillipe Bagge
11.15 Break
11.30 The digital teacher
Sarah Ellis, Cambridge Assessment
12.00 AI, machine learning and schools
Miles Berry
12.45 Workshop: Find your own way of teaching with technology
Marek Jędryka, Pearson
13.45 Break for lunch
14.15 Google Earth in Literature lectures
Nermina Usejnovski
14.45 How e-safe we are?
Ogerta Stroka, Etleva Koni
15.15 RWorkshop: Digital literacy and media
Blic, PC Press, RTS, Snežana Radusinović